OCIEPLANIE PIANĄ PUR - 

Mieszkaj w ciepłym i oszczędnym domu!

Zadzwoń do nas: 697 737 418

Z pewnością wystąpienie pożaru w domu, w którym mieszkamy jest strasznym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Wiadomo, że nie zawsze ten najstraszniejszy ,,scenariusz” może wystąpić, ale nigdy nie wiadomo, co nas czeka. Dlatego, aby chociaż w pewnym stopniu czuć się bardziej bezpiecznym, najlepszym rozwiązaniem do izolacji dachu a także zabezpieczenia przeciwpożarowego jest izolacja pianą poliuretanową.

W polskim prawie budowlanym istnieje 6 klas palności piany i wyrobów budowlanych. Klasyfikacja obejmuje kategorie od A do F. 1.

  1. Kategoria A oznacza: materiały najbardziej bezpieczne. Mało palne, które pożar pochłania najpóźniej, mają minimalną wartość spalania.
  2. Kategoria B oznacza: materiały o troszkę gorszych parametrach niż kategoria A. Są to wyroby palne, ale niezapalne, ogień rozprzestrzenia się w sposób ograniczony.
  3. Kategoria C, D, E oznacza: materiały, które ulegają podpaleniu w określonym czasie i warunkach, strumień ognia jest ograniczony, ale rozprzestrzenianie się ognia jest widoczne.
  4. Kategoria E oznacza: materiał (dajmy tu za przykład piankę PUR) samogasnący i nierozprzestrzeniający się - czyli nie stwarza dodatkowego zagrożenia pożarowego, o czym nie możemy powiedzieć w przypadku mebli, zasłon, dywanów.
  5. Kategoria F oznacza: materiał samogasnący, po odjęciu strumienia ciepła przestaje się żarzyć i pożar się nie rozprzestrzenia.

Jak się zatem zachowuje piana podczas pożaru? Oto kilka z wniosków:

  • piana PUR podczas kontaktu z ogniem powoduje mniejsze rozprzestrzenianie się pożaru, w pewien sposób "tłumi" ogień,
  • izolacja pianą nie powoduje powstawania mostków termicznych, co jest bardzo istotną cechą, ponieważ podczas wybuchu pożaru przez szczeliny nie dostaje się powietrze, które mogło by podsycić ogień. W dużej mierze ogranicza to poniesienie większych strat,
  • chroni elementy drewniane przez zapaleniem się,
  • piana, która się zwęgli tworzy barierę ochronną zapobiegającą przedostaniu się płomieni w głąb izolacji,
  • podczas pożaru piana nie odkształca się ani nie wraca do swojej początkowej ciekłej postaci, czyli jest termoutwardzalna, co ogranicza powstanie większych szkód.

Uważam, że podane przykłady na pewno zmieniły Państwa pogląd na pianę PUR i kwestię styczności pianki PUR z pożarem/ogniem. Pod tekstem znajduje się odnośnik do naszego filmiku pokazującego jak reaguje piana PUR w przypadku ewentualnego kontaktu z ogniem.

 

IZOLACJE NATRYSKOWE - fundamenty - dachy - hale - poddasza - stropy - ściany